Podnośnik czy zwyżka

W branży budowlanej istnieje wiele pojęć określających podnośniki. Mamy więc podnośniki teleskopowe, przegubowe, koszowe albo platformy nożycowe. Ta zróżnicowana nomenklatura sprawia, że wynajmujący sprzęt często sami nie wiedzą o jaką konkretnie maszynę chodzi. W tym krótkim artykule postaramy się przybliżyć te skomplikowane pojęcia.

Podnośniki możemy przede wszystkim podzielić ze względu na rodzaj poruszania się. Mówimy wówczas o podnośnikach samojezdnych, albo usytuowanych na samochodzie (podnośnikach koszowych). Podnośniki koszowe zdają egzamin podczas prac na drogach, albo w trudno dostępnych miejscach np. przy wycince drzew. Podnośniki samojezdne nie mogą poruszać się po drogach ale świetnie sprawdzają się na placu budowy. Ich niewielkie gabaryty sprawiają, że taki podnośnik może pracować nawet w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie byłoby możliwości wjazdu samochodu z podnośnikiem koszowym.

Podnośniki dzielimy kolejno ze względu na sposób podnoszenia. Podnośnik teleskopowy posiada wysuwane w jednym kierunku ramię w przeciwieństwie do podnośników przegubowych, których ramię łamie się w kilku miejscach. Zarówno jedne jak i drugie podnośniki sterowane są zarówno z kosza, jak i z dołu.

Istnieją także platformy nożycowe, posiadające o wiele większe kosze – tzw. zwyżki nożycowe. W przeciwieństwie do podnośników przegubowych czy teleskopowych zwyżki podnoszą się wyłącznie w górę i mogą służyć pracą budowlanym na dużych wysokościach.

Podnośniki napędzane są silnikiem spalinowym bądź elektrycznym. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż podnośnik spalinowy nie może pracować wewnątrz pomieszczenia zwłaszcza bez wentylacji. Firma SK Rent GROUP posiada w swojej ofercie zarówno zwyżki spalinowe, jak i elektryczne, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością.Powrót
© SK Rent GROUP
Łaznowska Wola, ul. Południowa 97
tel. +48 791 133 335 e-mail: biuro@sk-rent.com